Ansamblul „Siriana” in direct la Favorit TV

De importanţa majoră a fost participarea ansamblului "Şiriana" la Muzeul National al Satului "Dimitrie Gusti" din Capitala, în cadrul TARGUL DE SFINTII APOSTOLI PETRU ŞI PAVEL, în data de 30.06.2007, ansamblul a avut un program diversificat care a ţinut aproximativ 2 ore şi jumătate, dansatori au prezentat nunta cu obiceiurile locale arădene, alaiul traversând aleile din Muzeul Satului, urmând ca pe scena să prezinte jocul miresei şi învelitul acesteia, urmată de dansuri specifice din zona Podgoriei, cum ar fi;Şicula, Secusigiu şi dans local din Şiria.Spectatorii au fost invitaţi să deguste din specialităţile şiriene, cozonaci, prăjituri,plăcinte, cărnaţi etc. făcute cu drag de parinţii dansatorilor, cărora le multumim pe această cale.

Delegaţia a fost însoţită de primarul comunei Bot Valentin, cel care a iniţiat acest ansamblu, susţinând cultura şi obiceiurile şiriene.Alăturat de acesta ca de fiecare dată ansamblul a fost însoţit de directoarea Căminului Cultural Popa Garofiţa şi instructorul ansamblului de dans folcloric Popa Viorel. Tineri dansatori au reprezentat cu măndrie şi fală comuna Şiria şi judeţul Arad.

Aceste evenimente folclorice au promovat mult comuna Şiria, identitatea acesteia şi valoarea aradenilor prin obiceiurile lor.

Diversitatea programului artistic este suprinsă în numeroasele poze pe care le anexăm adresei.

Dacă aveţi întrebări, vă rugăm să o contactaţi pe d-na Popa Garofiţa, tel. 0747776169.