Comunicat de presă – proiect „Reabilitare si Modernizare Şcoala Generala cu Clasele I-VIII Galşa”

Conţinutul acestui material nu reprezintăîn mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României

Reabilitarea,modernizarea,dezvoltarea şi echiparea infrastructurii educaţionale preuniversitare,universitare şi a infrastructurii pentru formarea profesională continuă

În data de 30.09.2014 a fost semnat contractul de finanţare între Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice prin Agenţia pentru Dezvoltare Regională Vest în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operational Regional 2007-2013 şi Unitatea administrativ-teritorială a Comunei Siria în calitate de beneficiar, în vederea finanţării proiectului de investiţii ,,Reabilitare si Modernizare Scoala Generala cu Clasele I-VIII Galsa” în valoare de 643.780,60 lei, din care valoarea eligibilă este de 608.220,60 lei. Finanţarea nerambursabilă este de 98 % din valoarea cheltuielilor eligibile respectiv de 596.056,18 lei.

Proiectul este finantat prin Regio – Programul Operational Regional si va fi implementat în Comuna Siria, Sat Galsa , Str. Principala , nr.139A , Jud. Arad. Perioada de implementare a proiectului este de 14 luni de la semnarea contractului de finanţare.
Proiectul vizează reabilitarea Școlii Generale din Satul Galsa Comuna Siria si prevede următoarele lucrări de interventie si reabilitare:
– inlocuirea sarpantei si a invelitorii afente, obiecte ce prezinta un stadiu inaintat de degradare fizica
– extinderea cladirii scolii cu o terasa acoperita, avand o structura de rezistenta independenta fata de cladirea existenta
Siria : Noiembrie 2014
Investim în viitorul tău !
Proiect selectat în cadrul Programul Operaţional Regional şi co-finanţat de Uniunea Europeană prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională

Comunicatul original, în forma în care a fost el emis, poate fi consultat in format PDF, urmând următorul link:

Comunicat_de_presa_conferinta_lansare_proiect_siria.pdf